Spirulina jest niebiesko-zieloną odmianą algi. Jej nazwa odwołuje się do spiralnej struktury. Egzystuje na naszej planecie już ok. 3 mld lat, więc jest jedną z najstarszych form istnienia na świecie. Rośnie naturalnie w przejrzystych i ciepławych wodach: rzekach, jeziorach, źródłach i zbiornikach wodnych. Podczas rozrostu spirulina potrzebuje właściwej temperatury i insolacji, więc za najskuteczniejsze miejsce do ich upraw przyjmuje się Hawaje.
Z czego składa się spirulina?
Spirulina jest uznawana za najbardziej bogaty składnik jaki znajduje się w przyrodzie. Składa się z ok. 60-70% białka, 18 aminokwasów, z których 8 nasze ciało nie produkuje, beta-karoten – źródło witaminy A, witaminy B1, B2, B12, w ilościach dużo większych aniżeli w warzywach oraz owocach, kwas linolowy, arachidowy, nukleinowe – DNA i RNA. Spirulina składa się również z żelaza, wapnia i fosforu. Spirulina Hawajska to typ, który ma najwyższą koncentrację składników odżywczych 1 g na globie.
|
Źródło: http://kuchnia.wp.pl/gid,16112073,kat,1037881,page,2,title, Super-foods-czyli-swiatowe-super-jedzenie,galeria.html |
Jakie są atuty oraz pożytki brania spiruliny?
Spirulina korzystnie oddziałuje na nasz organizm, natychmiast się absorbuje. Dla najlepszego rezultatu należy przyjmować ją regularnie, już po pewnym czasie zauważa się skutki. Spirulina dostarcza nam pełnowartościowego białka, które stanowi najważniejszy budulec. Składa się w dużej ilości z chlorofilu, dlatego skutecznie oczyszcza krew, wzmacnia wytwórczość białych i czerwonych krwinek. Spirulina przekłada się także na zwiększenie energii, łagodzi zmęczenie, wspomaga układ odpornościowy oraz trawienny przez eliminowanie niepotrzebnych rezultatów przemiany materii z organizmu. Oprócz tego wspiera utrzymanie odpowiedniego pH organizmu, dzięki czemu zmniejsza stany zapalne, odbudowuje włosy, skórę i paznokcie. Spirulina wykazuje także działanie antywirusowe i antyalergiczne. Niektóre badania udowadniają także działanie antyrakowe, przez niszczenie komórek rakowych u ludzi oraz zwierząt.
Skutki uboczne i przeciwwskazania w zażywaniu Spiruliny
Do chwili obecnej nie dostrzeżono efektów ubocznych brania Spiruliny. Niemniej jednak należy zwracać dużą czujność na jakość produktu. Wielu producentów, aby obniżyć jej wartość, dodaje przeróżne elementy chemiczne oraz wypełniacze, o których efektach ubocznych niedużo wiadomo. Osoby uczulone na jod albo z nadczynnością tarczycy, nie mogą brać morskiej odmiany spiruliny, tylko słodkowodną. Podobnie osoby, które są uczulone, na owoce morza oraz wodorosty. Zaleca się również ustanie stosowania spiruliny podczas gorączki. Niektóre osoby rozpoczynające zażywać spirulinę, mogą na starcie spodziewać się objawów ubocznych powiązanych z oczyszczaniem ciała, jak np.: wzdęcia, zaburzenia trawienia czy gazy. Jest to natomiast całkowicie normalny proces oraz występuje u małej liczby osobników.